При производители, използващи програмата за отелване на юници GenChoiceTM, лекотата при отелване и по-добрите резултати са вече реалност. Поради високия процент на бременни юници, се очакват по-малко трудности и по-малко мъртвородени по време на бременност с GenChoice в сравнение с конвенционалната сперма. Тези лесни отелвания водят до по-здрави крави, които произвеждат повече мляко при първа лактация и като цяло по-бързо се размножават отново.
Разликата
Когато Holstein юница роди мъжко теленце, според производителите, отелването става два пъти по-трудно, отколкото когато се роди женско. Мъртвородени телета или тези, които са умрели в рамките на 48 часа след раждане, е по-често срещано явление, отколкото живородени такива.
Таблица 1. Ефектът на пола при отелване1
|
Трудни раждания |
Мъртвородени |
Раждане на женски теленца |
4,9% |
9.4% |
Раждане на мъжки теленца |
10.7% |
12.6% |
Какво означава това за едно стадо? Оценяват се очаквани затруднения при отелване за стадо от 500 крави, при което се развъждат всички девствени юници, първи сервиз период с конвенционална сперма (Вариант 1) или с GenChoice (Вариант 2). При използване на GenChoice се очаква процентът трудни раждания да намалее на половина. Също така се очаква да намаление с 33% и броят на мъртвородените.
Вариант 1 Конвенционална сперма
200 заплодени юници, първи сервиз период с конвенционална сперма; очаквани 62 юници и 68 бика
Очаквана трудност при отелване: 62 x 4,9% = 3 трудни раждания
68 x 10,7% = 7 трудни раждания
Общо: 10 трудни раждания
Очаквани мъртвородени: 62 x 9,4% = 6 мъртвородени
68 x 12,6% = 9 мъртвородени
Общо: 15 мъртвородени
Вариант 2 GenChoice
200 заплодени юници, първи сервиз период с използване на GenChoice; очаквани 90 юници и 10 бика
Очаквана трудност при отелване: 90 x 4,9% = 4 трудни раждания
10 x 10,7% = 1 трудни раждания
Общо: 5 трудни раждания
Очаквани мъртвородени: 90 x 9,4% = 9 мъртвородени
10 x 12,6% = 1 мъртвородени
Общо: 10 мъртвородени
Каква е цената?
Случаите на мъртвородени са по-чести – общо 8 до 10 процента от всички отелвания. Оценяването е лесно – брой мъртви телета по стойността им, ако са живородени. Освен това, майката може да не оцелее. При юници, които оцеляват при трудно отелване, има вероятност от поява на здравословни и разплодни проблеми и по-ниска продукция на мляко.
Според публикувано изследване до $383 са изчислените разходите, в случаи на изключителна трудност при отелване. Това означава $1,915 спестявания в описания по-горе сценарий с пет броя по-малко трудности при отелване.
Помислете върху тези статистически данни:
- 19% от всички първи отелвания се нуждаят от помощ, в сравнение с 6,8% от по-късните такива.
- При трудните раждания цената на млякото пада до £ 700 средно за 305 дни на лактация.
- След трудно раждане, сервиз периода се удължава с 20 дена средно.
USDA оценява следните разходи за всяко отелване, записано като „изключително трудно“ (4 и 5 съответно по петобалната скала).
- $100 загуба на производството на мляко от трудно раждане;
- $75 репродуктивни разходи;
- $70 за селскостопански труд и ветеринарни такси.
В заключение може да се добави, че осеменяването с GenChoice води до: по-малко трудни раждания, по-малко мъртвородени и по-добър преход през първата лактация.
1При отелвания със сексирана (определяща пола) сперма са отчетени два пъти по-малко трудности, в сравнение с отелвания с конвенционалната сперма, когато се оценява Dairy Comp 305 записи от 325 крави при първа лактация в стадото.